Dolnośląska Teka Edukacyjna

Piosenki

Zbroja, czas trwania: 5’13”

Piosenka grana była od połowy lat osiemdziesiątych, jednak długo nie mogła się doczekać wydania fonograficznego. Jest metaforyczna, ironiczna, mówi o konieczności pamiętania przeszłości i trwania przy własnych ideałach. Bardzo silne wrażenie wywiera mocny refren, który stanowi także kulminacyjny moment tekstu. Jak mówił w jednym z wywiadów sam Kaczmarski: – „Zbroja” jest autoironiczna, ale jest też deklaratywna: skoro się już tę zbroję ma, to się jej nie zdejmuje. Tą zbroją jest talent i jest również pamięć. Pamięć jest właściwie dominantą („lecz nam do obrony dany Pamięci pancerz nasz”), jedynie ona może ocalić, nawet kiedy wszystko inne zawiedzie.

Autor tekstu, kompozytor i wykonawca: Jacek Kaczmarski

Nasza klasa, czas trwania: 4’09”

Piosenka została napisana w roku w 1983 roku, a następnie rozwinięta w 1987. Jest to jeden z najbardziej znanych utworów poety. Opisuje losy jego kolegów szkolnych, którzy w wyniku rozmaitych decyzji i przypadków wyjechali w różne miejsca świata, pozostali w Polsce lub nawet zginęli. Tekst kończy się gorzką puentą, nawiązuje do zaniku kontaktów pomiędzy dawnymi przyjaciółmi. W 1992 roku Jacek Kaczmarski napisał dalszy ciąg, pod tytułem Nasza klasa’92, w której przedstawia losy kolegów szkolnych w III Rzeczypospolitej.

Autor tekstu, kompozytor i wykonawca: Jacek Kaczmarski

Wojna postu z karnawałem, czas trwania: 3’00”

W utworze tym można odnaleźć elementy dwuznaczności. Z jednej strony jest to jeden z licznych u Kaczmarskiego, poetycko – muzycznych ilustracji malarstwa. Obraz pod podobnym tytułem namalował Pieter Bruegel starszy. Patrząc na płótno bez trudu odnajdzie się nawiązania do poszczególnych jego elementów w piosence – Kaczmarski zawsze podchodził do malarskiej twórczości z należnym jej szacunkiem i chirurgiczną wręcz dbałością o szczegóły. Z drugiej strony zaś, „Wojna postu z karnawałem” to liryczny opis kampanii prezydenckiej Lecha Wałęsy. Wsłuchując się w pieśń, z łatwością da się wychwycić nieco ironiczne, ale dojrzałe i pełne zatroskania podejście barda do tamtego, formacyjnego dla kraju momentu nowej historii wolnej Polski. Syntezą przesłania utworu są jego ostatnie słowa: – Dusza moja pragnie postu / Ciało karnawału!

Autor tekstu, kompozytor i wykonawca: Jacek Kaczmarski

Nie zapomnijcie tamtych dni, czas trwania: 3’22”

Piosenka została wykonana w 25 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych nawołuje do zachowania w pamięci wielkiego, ważnego dla Polaków zrywu jakim był strajk sierpniowy 1980 a potem czas 16 nadziei Polaków na wolność. Autor prosi by ten wielki kapitał Polaków nie został roztrwoniony.

Dolnośląska Teka Edukacyjna

creative

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Więcej informacji tutaj.

Dolnośląska Teka Edukacyjna traktowana jest jako kompletny zbiór, przedziały czasowe (1939-1945; 1946-1969; 1970-1990) są zamkniętymi utworami i każde dodatkowe użycie poszczególnych elementów strony (np. zdjęć) wymaga odrębnej pisemnej zgody.

Znajdz-nas-na-facebooku