Dolnośląska Teka Edukacyjna

DOKUMENT

Nieobecni – ludzie za znakiem „P”; Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich; czas trwania: 34’45”

Projekt „Nieobecni – Ludzie ze znakiem „P” poświęcony jest polskim przymusowym robotnikom, żyjącym i pracującym w Breslau w latach 1939-1945. Po wojnie duża część z nich została w polskim Wrocławiu, w którym mieszkają do dzisiaj. Ludzie ze znakiem „P” są wyjątkową grupą, będącą swoistym łącznikiem w społecznej tkance miasta, które w ciągu kilku miesięcy 1945 r. z niemieckiego Breslau stało się polskim Wrocławiem. Zgruzowane miasto, w którym nastąpiła w ponad 90% wymiana ludności rozpoczęło z końcem wojny nową historię. „Zapomnienie”, które dotknęło niemiecką przeszłość stolicy Dolnego Śląska paradoksalnie uderzyło także w Polaków – robotników przymusowych. Celem projektu jest przywrócenie pamięci i zachowanie „żywych historii” Ludzi ze znakiem „P” oraz zaistnienie ich losów w zbiorowej świadomości Wrocławian – zwłaszcza młodzieży wkraczającej w pełnoletniość, która w przyszłości będzie odpowiedzialna za lokalny patriotyzm i tożsamość społeczną miasta i regionu. Uczestnikami projektu będzie 8 osób – członków Klubu Ludzi ze znakiem „P”. Projekt skierowany jest do wszystkich uczniów wrocławskich szkół średnich, a także do mieszkańców miasta. Zadanie jest realizowane we Wrocławiu. W ramach projektu zostały m.in. przeprowadzone wywiady ze świadkami historii, na podstawie których został zrealizowany półgodzinny film, będący podstawą do stworzenia scenariusza lekcji przeznaczonego do lekcji historii lub godzin wychowawczych we wrocławskich szkołach średnich.

Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra

Realizacja: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich (www.feps.pl)

Źródło: www.feps.pl

 

Oczami dziecka, OPIP; czas trwania: 5’13”

Film ukazuje historię Zbigniewa Nowaka – fotografa i wieloletniego współpracownika „Wieczoru Wrocławia”, który jako dziecko był świadkiem powstań: Warszawskiego oraz w Getcie Warszawskim, a następnie przeniósł się wraz z rodzicami do jeszcze należącego do Niemiec Wrocławia. Obraz przedstawia świat wojny i pierwszych dni po jej zakończeniu widziany z perspektywy dziecka.

 

 

 

 

Dolnośląska Teka Edukacyjna

creative

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Więcej informacji tutaj.

Dolnośląska Teka Edukacyjna traktowana jest jako kompletny zbiór, przedziały czasowe (1939-1945; 1946-1969; 1970-1990) są zamkniętymi utworami i każde dodatkowe użycie poszczególnych elementów strony (np. zdjęć) wymaga odrębnej pisemnej zgody.

Znajdz-nas-na-facebooku